Historia Vedic art

Historia Vedic Art

Vedic Art został stworzony i wprowadzony w życie przez szwedzkiego malarza Curta Kallmana.

Curt Kallman - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie, przez ponad 30 lat praktykował Medytację Transcendentalną pod kierunkiem swojego duchowego mistrza, hinduskiego jogina, Maharishi Mahesh Yogi.

Curt Kallman na podstawie pism wedyjskich opracował siedemnaście zasad Vedic Art - "Plan tworzenia dla wszystkich artystów na całym świecie". Tak, aby za pomocą sztuki, malarstwa ludzie odkrywali odwieczne prawa rządzące Wszechświatem i ich życiem, aby poprzez akt kreacji na płótnie rozwijali się duchowo i poznawali najgłębsze prawdy o sobie. Aby ta kreacja przenosiła się na każdy aspekt życia i stała się swoistą „sztuką życia”.

Obecnie w krajach skandynawskich metoda ta jest niezwykle popularna. Korzystają z niej nawet nauczyciele w szkołach publicznych. Od paru lat metoda ta dostępna jest również w Polsce.

"Vedic Art to naturalny proces tworzenia nie będący ani wzorowaniem się na niczym, ani odtwarzaniem niczego. Malujemy nie to, co widzimy, ale to co czujemy. Jeśli chcecie odwzorować naturę to kupcie sobie aparat fotograficzny. Bądźmy jak Bóg, który stworzył cały wszechświat, a potem wszedł w swoje stworzenie. Inaczej w tym, co stworzymy nie będzie życia. Kiedy dostępujemy „pełnego otwarcia” stajemy się jednością z Uniwersum, wchodzimy z nim w rezonans i wszystko, co tworzymy przejawia się jako doskonałe. Jesteśmy tak samo kreatywni, jak sam Stwórca, który stworzył nas na swój obraz i podobieństwo bez względu na to czy będziemy nazywać go Bogiem, Świadomością lub Energią. Rozwinęliśmy swoje umysły zapominając o rozwoju serca. A przecież brak serca to brak miłości nie tylko dla innych, ale przede wszystkim dla nas samych. Przebudzenie serca daje nam wolność, radość i poczucie bezpieczeństwa. Tylko tak możemy odnaleźć swoją własną, wolną od porównań, indywidualną drogę i nikt nie będzie nam mówił, co mamy myśleć i robić gdyż dzięki sercu wiemy, co jest dla nas najlepsze." - Curt Kallman

 

Comments are closed.